uygar

B0DFCCF7-AF77-4188-9803-AC89AB5B3862

Dr. Uygar Özesmi

Sivil toplum aktivisti ve Ashoka Senior Fellow olan Dr. Uygar Özesmi, ekolojik ve sosyal adalet için türetim ekonomisi oluşturmak üzere Good4Trust.org Kurucusu ve Kışkırtıcısı. Türetim Ekonomisi Derneği’nin başkanlığını yürütüyor. Kadir Has Üniversitesi Enerji Sistemleri bölümünde misafir öğretim üyesi ve ENİVA Vakfı’nın Başkan Yardımcısı. 1989-90 yılları arasında Çevreden Sorumlu Devlet Bakanı Adnan Kahveci’nin danışmanlığını yaptı. Fulbright Burslusu olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde Ohio State Üniversitesi’nde master, daha sonra MacArthur Burslusu olarak Minnesota Universitesi’nde doktora yaptı. Erciyes Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nü kurdu (2000-2004). 2001 yılında Türkiye’nin ilk kitle kaynak platformu olan KuşBank.org’u kurdu. 2002 yılında, BirdLife’ın Türkiye temsilcisi olan Doğa Derneği’nin kurucu başkanlığını yaptı. New York’ta Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nda Çevre Uzmanı (2004–2006), TEMA Vakfı Genel Müdürü (2006-2008), Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü (2008-2012) görevlerini yürüttü. 2012 yılında Türkiye’de Change.org’u kurdu ve 2017 yılına kadar Doğu Avrupa ve Batı Asya Direktörü olarak çalıştı. Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nin (STGM) kurucu üyelerinden olan Dr. Özesmi, Sivil Katılım için Dünya Birliği (CIVICUS) yönetim kurulunda 2 dönem görev aldı. Kendisinin 100’den fazla bilimsel yayını, sayısız popüler makalesi, bir kitabı ve Açık Radyo’da her gün yayınlanan bir programı vardır.

Dr. Uygar Özesmi

Uygar is a civil society activist, and an Ashoka Senior Fellow. He is the founder and instigator of Good4Trust.org, an online system for creating a prosumer economy for ecological and social sustainability. He is the board chair of the Prosumer Economy Association. He has a masters in Environmental Science from Ohio State University as a Fulbright Scholar, a PhD as a MacArthur Scholar in Conservation Biology, as well as in Development and Social Change at the University of Minnesota. He founded the Environmental Engineering Department at Erciyes University, where he was Asst. Professor and Chair of Environmental Science (2000-2004). He then joined the United Nations Development Program in New York as Environmental Specialist (2004-2006). He served as the Executive Director of TEMA Foundation (2006-2008) and of Greenpeace Mediterranean (2008-2012). He founded Change.org in Turkey and was the Eastern Europe and West Asia Director (2012-2017). Uygar was also the founding chairman of Doğa Derneği (BirdLife Partner) in 2002, founding member of the Civil Society Development Center (STGM) and served for two terms on the Board of CIVICUS – World Alliance for Citizen Participation. He also currently serves as the Vice-Chair of ENIVA Foundation. He founded the first crowd-sourcing site in Turkey called KusBank.org in 2001. He is Adjunct Asst. Professor at Kadir Has University, Energy and Sustainable Development Program, with more than 100 scientific publications, countless popular articles, a book and has a daily radio program at Açık Radio.

2 responses to “uygar

  1. Geri bildirim: Tarımsal Biyoçeşitlilik Türetim Ekonomisiyle Korunacak - Gıda Haberi·

  2. Selam Uygar,
    Beni yıllar öncesinden hatırlayabilirsin. Tansu Gürpınar’ın daire başkanlığı döneminde Çevre Müsteşarlı’ğında görev yapmıştım. Seninle Tansu Bey vasıtasıyla tanışmıştık, kuş gözlemciliğine meraklıydın. Daha öğrenciydin, fakat yine de Seyfe Gölü Havzası’ndaki ekosistemi koruma çalışmlarına da katılmıştın. Seni başarılı çalışmaların için kutluyorum, sevgili kardeşim. Change.org’a desteğimi ve katkımı sürdüceğim. Ayrıca, Greenpeace’i desteklemekteyim.
    Tüm çabalarının karşılığını göreceğin başarılar dilerim.
    Sağlıklı günler, selamlar.
    Dr. Ayşe Öznur ÖZER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s